pondělí 17. března 2014

VITAMÍNY

... jsou látky, které spolu s bílkovinami, tuky a sacharidy, patří k základním složkám lidské potravy, jsou nepostradatelné. Organismus si, až na výjimky, nedokáže vitamíny sám vyrobit, a proto je musí získávat prostřednictvím stravy.

 
Základních 13 vitamínů
Rozpustné v tucích
  vitamín A (retinol)
  vitamín D (kalciferol)
•  vitamín E (tokoferol)
  vitamín K (fylochinon)
Rozpustné ve vodě
•  vitamín B
o   vitamín B1 (thiamin)
o   vitamín B2 (riboflavin)
o   vitamín B3 (niacin)
o   vitamín B5 (kyselina pantothenová)
o   vitamín B6 (pyridoxin)
o   vitamín B9 (kyselina listová)
o   vitamín B12 (kabalamin)
  vitamín C (kyselina askorbová)
  vitamín H (biotin)

Není třeba je vyhledávat v lékárnách, ale v pestré stravě. Budeme-li do svého jídelníčku více zařazovat ovoce, zeleninu, zelené saláty, luštěniny a obilniny, nebude třeba utrácet vysoké částky za pilulky.
Pokud jste zdraví a cítíte se dobře, vyhněte se nadměrnému požívání vitamínových prášků. Tělo nadbytek stejně bez užitku vyloučí. V období podzimu a zimy můžeme zvýšit příjem vitamínů, pomohou při prevenci nachlazení a zmírňují deprese.
V určitých situacích si můžeme dopřát přísun těchto vitamínů:
vitamín C – po nemoci nebo jako prevenci v chřipkovém období
vitamín B – při zvýšené spotřebě alkoholu
vitamín D – pro správný vývoj dítěte

Vitamín A - retinol

Je nutný pro tvorbu rodopsinu, zrakového pigmentu používaného za nízkého osvětlení. Nedostatek vitamínu proto vede k šerosleposti.
Vitamín A naleznete buď v živočišných potravinách, jako jsou játra a mléčné produkty, nebo ve formě provitamínů přítomných v zelenině a ovoci, zejména v mrkvi, petrželi, rajčatech, špenátu či meruňkách a dalších druzích zejména oranžového  a červeného ovoce.
 

Vitamín B 

B-komplex je souhrnné označení pro vitamíny skupiny B. Jsou nezbytné pro správné fungování metabolismu. Hlavním zdrojem vitamínů skupiny B jsou kvasnice, maso, sýry, celozrnné obiloviny (také jáhly), luštěniny a ořechy.
Vitamíny rozpustné ve vodě (právě vitamín B) si tělo na rozdíl od vitamínů rozpustných v tucích nedokáže, až na jednu výjímku představovanou vitamínem B12 , ukládat do zásoby a jejich přebytek je z organismu vylučován. Tělo vitamín B spotřebovává a je třeba zajistit pravidelný stálý příjem.
Pro pány a milovnice chmelového moku: pivo sice obsahuje vitamíny skupiny B, z medicínského hlediska lze ovšem doporučit pouze 1 malé denně!
 

Vitamín B1 - thiamin

Vitamín B1 působí příznivě na nervový systém a proti únavě.
V malém množství je přítomen v potravinách rostlinného i živočišného původu. Bohatým zdrojem jsou neloupané obiloviny, maso, pivovarské kvasnice, med a ořechy.
 

Vitamín B2 - riboflavin

Zvýšenou potřebu vitamínu B2 mají lidé, kteří jsou léčeni antibiotiky, lidé trpící onemocněním štítné žlázy, celiakií, cirhózou jater nebo cukrovkou.
Dobrým zdrojem vitamínu B2 jsou kvasnice, játra a ledviny. Dále je obsažen i v mléce, ve vejcích, ve vepřovém a hovězím masu, v rybách, v tvarohu, v kakau a v ořeších.
 

Vitamín B3 - niacin

Vyšší potřeba niacinu je u lidí s onemocněním ledvin, při horečkách, infekcích, v těhotenství, při kojení, ve stáří, při zvýšené psychické a fyzické námaze, při konzumaci velkého množství sladkostí a alkoholu,  při kouření a také při vedrech, mrazech a znečištěném ovzduší.
Vitamín B3 se doporučuje přijímat současně i s ostatními vitaminy skupiny B, protože tyto vitamíny se ve svém působení na organismus vzájemně doplňují.
Niacin se vyskytuje v mnoha potravinách rostlinného i živočišného původu. Dobrými zdroji niacinu jsou pivovarské kvasnice, játra, tuňák, krůtí maso, semena slunečnice, fazole a hrách. Je přítomen v mléce, vejcích, listové zelenině, brokolici i mrkvi.
 

Vitamín B5 - kyselina pantothenová

Vitamíny B5 pomáhají regeneraci buněk včetně vlasů, nehtů a kloubů.
Název pro kyselinu pantothenovou pochází z řečtiny a znamená „všude se nacházející“; vitamín B5 se skutečně nachází v mnoha potravinách rostlinného i živočišného původu, především v mase a vnitřnostech, celozrném pečivu a luštěninách.
 

Vitamín B6 - pyridoxin

Pomáhá stabilizovat menstruační cyklus u žen a zároveň podporuje funkci vitamínů B1 a B2. Zmírňuje únavu, urychluje regeneraci a napomáhá růstu svalů. Působí pozitivně na psychiku člověka při tělesné zátěži, rovněž tak při depresivních stavech.
Dobrým zdrojem vitamínu B6 jsou játra, vepřové maso, makrely, vejce, droždí, banány, brambory, zelí, špenát, kapusta, zelenina, avokádo, mrkev, ořechy, obiloviny a celozrnný chléb. 
 

Vitamín B9 - kyselina listová

Kyselina listová se doporučuje ve zvýšeném množství užívat během těhotenství, nejlépe však již tři měsíce před samotným otěhotněním.
Přirozeně přijímáme tento vitamín především z listové zeleniny, dále pak z kvasnic, vnitřností, obilnin a luštěnin.
Vařením se jí však zničí až 95 %. Odborníci proto doporučují užívat kyselinu listovou ve vitamínových doplňcích, kde je vstřebatelnost do organizmu až 100%. Vstřebatelnost kyseliny listové přijímané v potravinách je zhruba 50%.
 

Vitamín B12 - kabalamin

Vitamin B12 je důležitý především pro správnou funkci krvetvorby, podílí se na syntéze DNA a ATP a je nezbytný pro správnou funkci nervového systému.
Správný přísun potřebného množství vitaminu B12 do organizmu zlepšuje paměť, podporuje koncentraci a snižuje riziko vzniku srdečních chorob.
Hledejte hlavně v živočišných produktech, jako je maso, vejce, mléko a mléčné výrobky. Ve velkém množství je obsažen v játrech, ledvinách a srdci.

Vitamín C - kyselina askorbová

Nedostatek tohoto vitamínu vede ke snadnému vzniku infekčních onemocnění a způsobuje různé formy poruch kardiovaskulárního systému a dokonce i nádorových nemocí. Naopak pravidelný přísun vitamínu C zabezpečuje dobrý psychický a fyzický stav člověka. Podporuje také růst vaziva a chrupavek.
Kyselina askorbová je nezbytná pro tvorbu kolagenu. Bude-li chybět, budeme stále více vystavení nejen procesu stárnutí a vzniku vrásek, ale i nemocem, neschopnosti rychlého hojení ran, bolestem páteře, zánětům šlach, zánětům tlustého střeva a revmatismu.
Z rostlinných zdrojů je na vitamín C velmi bohatý šípek a rakytník, dále např. citrusy nebo černý rybíz, růžičková kapusta, kiwi, brokolice, červený rybíz, papája, zelí, květák, brambory, rajčata, papriky, jahody, špenát, brusinky.
 

Vitamín D - kalciferol

Vitamín D je důležitý pro správné fungování imunitního systému. Dlouhodobý nedostatek vitamínu D je prokazatelně spojen s vyšší náchylností k tzv. akutním respiračním infekcím a chřipce. Tento vitamín je rovněž důležitý v různých imunodermatologických procesech (léčba lupénky kalcitriolem).
Za normálních okolností se vitamín D tvoří v kůži působením slunečního záření. Syntéza působením slunečního záření by měla stačit na pokrytí až 80 % denní potřeby, v závislosti na zeměpisné šířce a ročním období.
V potravinách se nachází v rybím tuku, játrech, vaječném žloutku a mléce.
 

Vitamín E - tokoferol

Nejvýznamnějším antioxidantem v těle je vitamín E. Chrání tělo před působením škodlivých radikálů a odbourává škodliviny z jater. Vitamín E zvyšuje sexuální výkonnost a plodnost, podporuje hojení ran, zpomaluje stárnutí pleti, působí jako prevence onemocnění srdce a cév, reguluje hladinu cukru v krvi a pomáhá při zdravotních komplikacích v období menopauzy. Tento vitamín prospívá správnému průběhu těhotenství.
Nedostatek vitamínu E v těle může být příčinou rozvinutí Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby, způsobuje neplodnost a předčasné porody, epilepsii a celou řadu dalších komplikací včetně oslabení obranyschopnosti organismu.
Je obsažen v oleji z pšeničných klíčků, másle, mléce, burských oříšcích, sóji, salátu a v mase savců.
 

Vitamín H - biotin

Biotin v našem těle funguje jako přenašeč tzv. aktivní kyseliny uhličité. Slouží k látkové výměně tuků a bílkovin. Podílí se na metabolismu téměř všech buněk v našem těle. Účastní se při tvorbě mastných kyselin, které jsou součástí stěny každé buňky.
Jeho nedostatek může vyvolat změny na pokožce a nervové poruchy.
K nejbohatším a nejčastějším zdrojům, ve kterých biotin přijímáme, patří žloutky, mléko, kvasnice, játra a ledviny.
 

Vitamín K - fylochinon

Vitamín K se podílí na tvorbě srážecích faktorů a tím má vliv na správné srážení krve. Dále je nezbytný v procesu mineralizace kostí, buněčného růstu a metabolismu proteinů cévní stěny.
Hojně se vyskytuje v zelenině, zejména listové, mléce a mléčných výrobcích, mase, vejcích, obilovinách a ovoci.
 
 

Žádné komentáře:

Okomentovat